INDONAL w leczeniu mastopatii MUDr. BELLA

Artykuły i badania

03. maja 2022

BRATYSŁAWA 17 kwietnia 2012 (WBN/PR) – Piersi składają się z trzonu piersi, brodawki sutkowej i otoczki. Gruczoł sutkowy składa się z kilku oddzielnych gruczołów, indywidualnie poruszających się w liczbie 15-20, tkanki włóknistej i tkanki tłuszczowej. Przez całe życie kobiety w piersiach zachodzą niemal codzienne przemiany w tkance gruczołu sutkowego, gdyż istnieje duża zależność od produkcji hormonów, które znacząco zmieniają się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Zmienia głównie poziom żeńskich hormonów estrogenów i progesteronu. Pod wpływem hormonów następuje zmiana nie tylko w tkance gruczołowej, ale także w innych częściach piersi.

Choroby piersi i zmiany w piersiach są również bardzo częste u kobiet. Należą do nich rak piersi, łagodne nowotwory piersi i zmiany hormonalne w piersi, które mogą objawiać się dysplazją ogniskową, torbielami lub mastodynią. Rak piersi jest najczęstszą chorobą onkologiczną spośród wszystkich chorób onkologicznych u kobiet. Jest to z pewnością najpoważniejsza choroba piersi. Jednak znacznie więcej kobiet zgłasza mastodynię. Mastodynia występuje głównie w tzw. mastodynii. mastopatia, która jest wyraźnie łagodną chorobą piersi. Objawia się guzkami, guzkami w piersi aż do obrzęku piersi z objawami bólu piersi, często promieniującego do ramienia. Podaje się, że około 30-80% kobiet odczuwa w ciągu swojego życia mniejszy lub większy ból piersi. Niektóre kobiety nie odczuwają bólu piersi przez całe życie, inne odczuwają go od najmłodszych lat. Najczęściej przed rozpoczęciem miesiączki może wystąpić obrzęk piersi z powodu hormonów, które często są bolesne. Zwykle znika po zakończeniu miesiączki. To uczucie bólu wynika z braku równowagi hormonalnej żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu, w wyniku względnego lub bezwzględnego nadmiaru estrogenów. Zmiany te powodują zmiany w tkance piersi.

Wraz z nadejściem menopauzy mastodynia zwykle nie występuje. Występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym, głównie w wieku 30-50 lat, ale nie jest niczym niezwykłym w przypadku bólu piersi u młodszych kobiet. Bolesność może dotyczyć jednej lub obu piersi. Konieczne są regularne badania lekarskie. Leczenie mastodynii jest różnorodne, od preparatów niehormonalnych po hormonalne. W leczeniu bólu piersi przepisywane są różne leki. Przed leczeniem należy wykluczyć złośliwy nowotwór piersi i dopiero wtedy można leczyć ból piersi, gdyż u około 5% ból może być związany ze złośliwym nowotworem piersi. Celem leczenia jest zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu, zmniejszenie uczucia napięcia piersi.

Indonal, którego substancja czynna Indolo-3-karbinol korzystnie wpływa na metabolizm estrogenów i przyczynia się do wyrównywania jego poziomu, jest jedną z możliwości zmniejszenia bólu piersi. Indolo-3-karbinol otrzymywany jest do suplementu diety poprzez ekstrakcję z roślin krzyżowych, takich jak brokuły, kapusta, kalarepa, kapusta i kalafior. Mechanizm działania polega na tym, że korzystnie wpływa na wzajemny stosunek metabolitów estrogenów na korzyść 2a-hydroksyestronu, tzw. „dobrego metabolitu” – ten sposób konwersji estrogenów nie prowadzi do rozwoju zmian patologicznych w tkankach miękkich żeńskie narządy płciowe zależne od estrogenów.

Przeprowadziliśmy badanie dotyczące różnych diagnoz. Jednym z celów badania było określenie wpływu tkliwości piersi przy stosowaniu zalecanego suplementu diety Indonal. W badaniu wzięło udział 27 lekarzy z całej Słowacji, a do badania włączono 316 kobiet. Preparat oceniano przez 6 miesięcy. Ogólną poprawę lub nawet ustąpienie bólu zgłosiło 81% kobiet, bez poczucia poprawy u 15% kobiet, a pogorszenie odczuwania bólu u 4%. Indonal może w niektórych przypadkach powodować łagodne działania niepożądane. Do najczęstszych należało uczucie wzmożonego bólu piersi, u wspomnianych 4% kobiet wzdęcia, w mniejszej ilości nudności żołądka, lekkie krwawienia poza cyklem menstruacyjnym.

Dotychczasowe wyniki wskazują na znaczną poprawę wyników u kobiet z bólem piersi. U większości pacjentów podczas stosowania leku Indonal obserwowano zmniejszenie bólu cyklicznego i niecyklicznego oraz poprawę mastopatii, jeśli został przepisany z prawidłową diagnozą. Podobna ocena ma miejsce także w Republice Czeskiej.

Autor: MUDr. Władimir Bella, dr.

Dodaj komentarz