Niebezpieczna dominacja estrogenów i Indol-3 Carbinol

Artykuły i badania

03. maja 2022

Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe i nie inaczej jest z nadmiarem estrogenów. Obecnie jest to bardzo aktualny temat, który dotyka nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Czy wiesz, że nadmiar estrogenów może powodować brak równowagi hormonalnej prowadzący do niepłodności?

Doktor John Lee jako pierwszy użył określenia: „dominacja estrogenów” i spędził kilka lat na poszukiwaniu przyczyn problemów kobiecych, takich jak PMS, endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki, rak piersi, niepłodność, osteoporoza i menopauza. Bazując na swoim klinicznym doświadczeniu w zakresie zdrowia kobiet, a także na podstawie opublikowanych badań, doszedł do wniosku, że problemy zdrowotne wielu kobiet (ale także mężczyzn) spowodowane są nadmiarem obecnych estrogenów. Estrogen ma trzy podstawowe typy – estradiol, estron i estriol. Estradiol kontroluje rozwój seksualny kobiet, wspomaga wzrost i funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych oraz drugorzędnych cech płciowych kobiet, a także uczestniczy w homeostazie mineralnej kości.

Niezależne badania z USA dowodzą, że indol-3-karbinol (I3C) obecny w roślinach krzyżowych wpływa na aktywność hormonalną:

Wypłukuje szkodliwy estradiol (w miarę starzenia się estradiol metabolizuje do tzw. 16 alfa hydroksylu), co zwiększa ryzyko raka.

Wspomaga powstawanie nowego, zdrowego estradiolu (tzw. 2-hydroksylowego). Czyni to poprzez promowanie produkcji enzymów wątrobowych. cytochrom P450, który następnie wspomaga tworzenie zdrowego estradiolu.

Zmniejsza ryzyko raka. Działa poprzez zmniejszenie aktywności estrogenów poprzez blokowanie receptorów hormonalnych na komórkach hormonozależnych w piersi i macicy.

 

Link do badań dotyczących wpływu I3C na hormony:

https://academic.oup.com/jnci/article-abstract/82/11/947/905664

https://academic.oup.com/carcin/article-abstract/12/9/1571/343632

http://cancerres.aacrjournals.org/content/54/6/1446.short

 

Przegląd objawów, które mogą być spowodowane lub zaostrzone przez dominację estrogenów:

przyspieszenie procesu starzenia, alergie, tkliwość piersi, torbiele piersi, mgliste myślenie, zmęczenie, wypadanie włosów, porost zarostu, zwiększone ryzyko udaru, niepłodność, drażliwość, zaburzenia pamięci, poronienie, osteoporoza, PMS objawiający się osłabieniem funkcji, rak macicy mięśniaki, obrzęki, zapalenie tkanki łącznej, choroby pęcherzyka żółciowego i choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i zapalenie tarczycy.

Źródło artykułu:

https://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravie/ako-to-funguje/estrogeny.html

Dodaj komentarz