Ziołowa terapia łagodnego rozrostu prostaty

Artykuły i badania

03. maja 2022

Jest to przerost prostaty, bardzo nieprzyjemna choroba charakteryzująca się wieloma objawami. Podaje się, że na objawy BHP cierpi około 50% mężczyzn po 50. roku życia i aż do 75% po 80. roku życia. Do najczęstszych objawów zalicza się parcie na mocz, sporadyczne oddawanie moczu, słaby strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza oraz inne objawy irytujące, takie jak częste i pilne oddawanie moczu w ciągu dnia oraz nokturia.

Pnącze Serenoa (Serenoa repens) to palma pochodząca z południowo-wschodniej części USA. Nazywana jest także amerykańską palmą karłowatą. Roślina składa się z pomarańczowych do czarnych, suszonych, dojrzałych owoców (7, 8). Wyciągi z niej są jednymi z najpowszechniej stosowanych ekstraktów roślinnych w objawowym leczeniu schorzeń układu moczowego (dyzuria, częstomocz, nokturia, zatrzymanie moczu) w łagodnym rozroście prostaty.

Na jakiej zasadzie to działa?

Opisano kilka mechanizmów działania, do których zalicza się hamowanie działania antyandrogenowego i antyestrogenowego oraz czynnika wzrostu. Najbardziej prawdopodobne jest działanie antyandrogenne, które polega na hamowaniu enzymu 5-α-reduktazy, enzymu katalizującego konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). DHT jako wewnątrzkomórkowy androgen odpowiada za regulację wzrostu prostaty. Inhibitory tego enzymu indukują apoptozę w komórkach nabłonka prostaty, co prowadzi do zmniejszenia objętości prostaty.

Czy to naprawdę działa?

Skuteczność ekstraktu z owoców Serenoy potwierdzają liczne badania kliniczne z udziałem od 22 do 205 pacjentów, którzy otrzymywali ekstrakt w dawce 160 mg 2 razy dziennie przez 1 do 3 miesięcy. Niemal we wszystkich badaniach zaobserwowano znaczną poprawę objawów BHP w grupie stosującej ekstrakt w porównaniu z placebo (8,9). Składniki: głównymi składnikami owoców są wolne i estryfikowane kwasy tłuszczowe (laurynowy, mirystynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy, stearynowy, palmitynowy), fitosterole (β-sitosterol i jego 3-glukozyd, kampesterol, stigmaster), flawonoidy i olejki eteryczne .

Dawkowanie: zalecana dzienna porcja to 1-2 g leku lub 320 mg ekstraktu lipofilowego lub jego odpowiednik w preparatach. Działania niepożądane: Rzadko mogą wystąpić problemy trawienne. Interakcje: nie są znane. Przeciwwskazania: nie są znane. Ciąża i karmienie piersią: nie zaleca się stosowania ekstraktu.

INDOLE-3 KARBINOL

Indolo-3-karbinol jest zalecany w profilaktyce proliferacji tkanek i raka prostaty. W ostatnim czasie stała się bardzo popularną naturalną substancją w profilaktyce chorób nowotworowych, szczególnie piersi i jajników. Jest substancją szeroko rozpowszechnioną w rodzinie krzyżowych. Zakłada się kilka mechanizmów działania tej substancji. W szczególności wymienia się działanie antyestrogenowe, które wiąże się bezpośrednio z receptorami estrogenowymi, gdzie pełni rolę antagonisty. Jeśli chodzi o raka prostaty, badania in vitro indolo-3-karbinol indukował śmierć komórek nowotworowych, a jego aktywny metabolit diindolilometan znacząco hamował proliferację komórek raka prostaty (PC-3). Substancja Indolo-3-karbinol występuje w produktach INDONAL.

Silvia Fialová. 2013. Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty IN Via pract., 2013, 10(2): 65–68

Link: http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6385&magazine_id=1

Dodaj komentarz