JAK ZVLÁDNOUT MENOPAUZU?

Artykuły i badania

03. maja 2022

ZDROWY TRYB ŻYCIA|20.12.2018|12:00

 

Przekwitanie (przejście) to naturalny okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do upośledzenia funkcji jajników. Krwawienie miesiączkowe ustępuje, które stopniowo zanika całkowicie. Po menopauzie kobieta traci zdolność do zajścia w ciążę. Menopauza rozpoczyna się około 45. roku życia, czasami później lub wcześniej. Niektóre kobiety przechodzą ten okres niezauważenie, ale są też takie, którym zmiany naprawdę przeszkadzają. Stają twarzą w twarz z chorobami, które do tej pory ich unikały, a także objawami, które w większym stopniu mogą wpłynąć na ich psychikę. Lekarze zakładają, że te nieprzyjemne objawy mają związek z brakiem estrogenu i progesteronu.

Objawy: uderzenia gorąca, nudności, drażliwość, bezsenność, nocne poty, zły nastrój, depresja, bóle głowy

Leczenie

Po pojawieniu się pierwszych nieprzyjemnych objawów i regularnym pomijaniu miesiączki w tym wieku należy zwrócić się o pomoc do ginekologa, który przeprowadzi dokładne badania i w razie potrzeby ustali odpowiednie leczenie. Leczenie syntetyczne polega na uzupełnianiu hormonów w postaci tabletek. W razie zainteresowania kobiety mogą sięgnąć także po różnorodne produkty spożywcze, naturalne hormony np.: soję, rozmaite zboża i warzywa. Pokarmy zawierające bor czy selen mogą również zwiększać poziom estrogenów, dlatego konieczne jest włączenie do diety owoców i ryb. Kobiety mogą odważnie walczyć z nieprzyjemnymi objawami dietą. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie wpłynąć na całą menopauzę poprzez dietę.

Jak zatem opanować okres klimakterium, jeśli nie chcemy brać hormonów?

Jeśli kobiety nie chcą stosować hormonów w leczeniu menopauzy, mają możliwość sięgnięcia po naturalne suplementy. Doskonałym naturalnym suplementem pomagającym radzić sobie z przemianą jest Indonal Woman®, który zawiera 150 mg substancji aktywnej I3C oraz naturalny ekstrakt z brokułów i innych warzyw krzyżowych (kapusta, kalarepa, kalafior). Indolo-3-karbinol jest w stanie kontrolować aktualny stan poziomu hormonów. Dzięki temu nie dojdzie do nadmiernego spadku, wzrostu czy wahań poziomu hormonów w organizmie. Efekty te stosuje się w celu skorygowania nieregularnego cyklu miesiączkowego i bólów menstruacyjnych u młodych kobiet, a także stłumienia objawów związanych z menopauzą.

Okres klimakteryjny dla wielu kobiet może być przygnębiający i skomplikowany, należy jednak zdać sobie sprawę, że to nie koniec, ale nowy początek. Początek okresu, w którym kobiety mogą wreszcie skupić się na sobie i cieszyć się życiem w pełni! „Jednak prawdą jest, że najlepszą profilaktyką są regularne badania ginekologiczne” – podsumowuje ginekolog MUDr. Ilona Hegerova.

 

Więcej można przeczytać na indonal.pl

 

foto: shutterstock.com

Dodaj komentarz